Make Your Own Chocolate Kit & Lesson Plan

Mona recently shared how to get a 168 packs of Glee Gum for $5.07 and also found some great resources from Glee Gum for teachers and homeschoolers!  My favorite was the Make Your Own Chocolate Kit.  You can buy the kit for $13.95, plus S&H.  The kit makes 8 oz of dark chocolate (YUM!) and comes with a sample lesson.  On the site, you can also find “The Legend of Chocolate”, links to learn more about chocolate, and “The Sweet Saga of Chocolate”.  If if you don’t buy the kit (I’m going to be hunting for information on making my own chocolate now), the information provided and lesson plans are definitely worth checking into.

Speak Your Mind